همه چیز درباره اروپا

همه چیز درباره اروپا

آنچه که درباره اروپا نمی دانید

اروپا گهواره تمدن غربی است و فرهنگ های مختلفی دارد که دانستن اطلاعات درباره تنوع فرهنگی این قاره می تواند جالب باشد. شاید خیلی ها آرزوی سفر به این قاره را داشته باشند، خیلی از ما فقط می دانیم که اروپا قاره ای مدرن و پیشرفته است اما این قاره سرسبز و زیبا ویژگی های خاص و منحصر بفردی دارد که می خواهیم در این پست درباره آن ها صحبت کنم، با ما همراه باشید.

قاره اروپا از فضا

جغرافی اروپا

اروپا دومین قاره کوچک جهان و پس از آسیا و آفریقا سومین قاره پر جمعیت جهان است ، جمعیت این قاره تقریبا ۸۵۷ میلیون نفر است که ۱۱ درصد کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد، با اینکه روسیه به عنوان بزرگ ترین کشور اروپا محسوب می شود اما این می تواند درست نباشد چون بخشی از روسیه در آسیاست، اروپا از ۵۰ کشور مختلف تشکیل شده و مسکو و لندن از پرجمعیت ترین شهر های آن هستند.

تاریخ اروپا

با اینکه هیچ جداسازی زمینی ای بین آسیا و اروپا وجود ندارد اما ملاحظات سیاسی که همیشه نقشی اساسی در اروپا بازی می کند، اروپا را همیشه قاره ای جداگانه در نظر گرفته است. وقایعی که در اروپا اتفاق افتاده پایه و اساس بسیاری از تمدن های غربی شده است بعضی از این وقایع مهم شامل تاثیرعمیق یونان باستان بر روی تمدن های غربی است که باعث به وجود آمدن فرد گرایی و فرهنگ دموکراتیک در آکشورهای اروپایی شده است.

فرهنگ اروپا

اروپا فرهنگ خاصی دارد، زبانی که در این قاره صحبت می شود به سه گروه طبقه بندی می شود: زبان های لاتین، زبان های ژرمنی و زبان های اسلاوی. و بقیه زبان ها به این سه گروه اصلی تعلق دارد، تعدادی زبان های دیگر هم در اروپا صحبت می شود. به جز اتریش و یوگوسلاوی همه کشورهای دیگر اروپا زبانی به نام کشور خود دارند، زبان رسمی اتریش آلمانی و زبان رسمی یوگوسلاوی زبان صربی- کرواتی است. مذهب اصلی این قاره مسیحیت است و سه نوع کلیسای مختلف در اروپا وجود دارد کلیساهای  کاتولیک، پروتستان، و ارتودوکس شرقی. هر کشور برای خود غذاهای مخصوصی دارد و بعضی از غذاها هم در این کشورها مشابه هم است. غذاها به اروپای شرقی، غربی، جنوبی و شمالی تقسیم می شود که این تقسیم بندی بر اساس نقاط جغرافیایی انجام شده است.

اروپا

واقعیاتی جالب درباره اروپا

 • واتیکان سیتی تنها کشور جهان است که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
 • در ۲۰ سال گذشته، با ثابت ماندن نرخ تولد و مرگ، جمعیت اروپا ثابت بوده است .
 • مثل ژاپن که سرزمین آفتاب تابان است نروژ در اروپا سرزمین آفتاب نیمه شب است.
 • در اروپا هیچ بیابانی وجود ندارد.
 • سه منطقه زمانی در اروپا وجود دارد: منطقه زمانی اروپای غربی، منطقه زمانی اروپای شرقی و منطقه زمانی اروپای مرکزی.
 • یکی از حقایق اروپا این است که ۱۲ کشور قاره اروپا در سال ۲۰۰۲ واحد پولی مشترک به نام یورو پیدا کردند که در سال ۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸ ، ۲۰۰۹ و۲۰۱۱ کشورهای دیگری هم به زیر پرچم واحد پول یورو پیوستند.
 • مجسمه آزادی توسط فردی فرانسوی به نام فردریک بارتلدی طراحی شد و شخص فرانسوی دیگر به نان الکساندر گوستاو ایفل مجسمه آزادی را قبل از فرستادن به آمریکا ساخت.
 • تنها شهری که در دو قاره قرار دارد استانبول است که در تنگه بسفر قرار دارد و هم بخشی از قاره آسیا و هم بخشی از اروپا است به همین دلیل است که گاهی گفته می شود:«اگر می خواهی ناهارت را در اروپا بخوری و شامت را در آسیا، باید در استانبول باشی ».
 • نکته جالب درباره اروپا این است که سه کشور در اروپا وجود دارند که نام آن ها با I شروع می شود: ایسلند، ایتالیا و ایرلند.
 • ممکن است تعجب کنید اگربدانید که آلمان ۹ همسایه دارد: سوئیس، هلند، لهستان، دانمارک، فرانسه، لوگزامبورگ، اتریش، بلژیک و جمهموری چک.

آنچه باید قبل از سفر به اروپا بدانید

من و همسرم در پاییز سال گذشته سفری به اروپا داشتیم ، مسافرت خود را با یک هفته اقامت در پاریس آغاز کردیم که یکی از شهرهای مورد علاقه من بود، بعد از آن به مونیخ، لوکزامبورگ، آمستردام و استکهلم رفتیم. هر کدام از ما فقط یک کوله پشتی برداشتیم و هیجان زده و کمی نگران بودیم و همیشه منتظر بودیم که شاید اتفاق غیر منتظره ای در این مسیر بیفتد. در طول این سفر درس های بسیاری یاد گرفتم که امیدوارم شنیدن چیزهایی که من آرزو داشتم قبل از این سفر می دانستم بتواند به شما کمک کند که سفر بهتری به این قاره زیبا داشته باشید، اینها تجربیات دو گردشگر است، با ما همراه باشید.

اروپایی ها زیاد سبزیجات نمی خورند

من قبل از این سفر، به مدت ۷ سال گیاهخوار بودم وقتی در سفر متوجه شدم که ورژن اروپایی گیاهخواری یعنی سوسیس به همراه پوره سیب زمینی که برروی آن هویج سرخ شده قرار دارد با خود گفتم حالا که در اروپا هستم بگذار اینجوری غذا بخورم، شمال اروپا نسبت به جنوب آن تنوع ومحصولات غذایی بیشتری دارد.

سویس و پوره سیب زمینی

اروپایی ها صبحانه نمی خورند

آن ها صبحانه نمی خورند و یا حداقل مثل ما صبحانه نمی خورند، در هر شهری که توقف کردیم صبحانه ای متفاوت دیدم، در پاریس برای صبحانه ساندویچ همبرگر و پنیربه همراه رولت شکلاتی ، در مونیخ  پنیر ومربا به همراه نان توست و در لوکزامبوزگ تخم مرغ آب پز و همبرگر خوردیم و در بیشتر وقت ها مجبور بودیم خودمان صبحانه تهیه کنیم (در خانه های کرایه ای ایر بی ان بی بودم) چون صبحانه ای ساده تر را ترجیح می دادیم: تخم مرغ، میوه ونان توست.

استکهلم در سپتامبر (اوایل مهر) واقعا سرد است

ما در سپتامبر به استکهلم رفتیم و متوجه شدیم که هوا در این شهر خیلی سرد است، من و همسرم فقط یک کوله پشتی همراهمان بود و آرزوداشتم که کاش کمتر لباس تابستانی داشتیم و همراه خود لباس های گرم می آوردیم .

استکهلم

دانستن زبان فرانسوی خیلی کمک می کند

ما هیچ کدام زبان فرانسوی بلد نبودیم هر دو در مدرسه کمی فرانسوی یاد گرفته بودیم که الان هیچی از آن یادمان نبود، آرزو داشتم کاش کمی فرانسوی بلد بودیم چون بعدها فهمیدیم که فرانسوی پر استفاده ترین زبان در اروپاست.

رستوان خالی به معنی بد بودن رستوران نیست

نمی توانم به شما بگویم که چند بار در زمان شام به رستوران مونیخ رفتیم و رستوران را تقریبا خالی دیدیم، این دلیل خوبی برای ترک آن رستوران است برای اینکه اگر مردم آن محل در آنجا غذا نمی خورند یعنی غذاهایش خوب نیست، کلا اروپایی ها دیر شام می خورند و زمان شام آن ها معمولا قبل ساعت ۹ شب نیست پس اگر ساعت ۷ به رستوران رفتید و دیدید که خالی است زود درباره کیفیت رستوران قضاوت نکنید.

رستوران

اروپا خیلی خوب بود سفری بود که هیچوقت فراموش نمی کنیم، خوشبختانه چیزهایی که از اروپا نمی دانستیم خیلی ما را به دردسر نینداخت ولی کاش می دانستیم که مردم خیلی از کشورهای اروپایی فرانسوی صحبت می کنند و یا کاش می دانستیم که برای شرکت در جشنواره مونیخ باید لباس مخصوصی را یک هفته قبل از جشن تهیه می کردیم نه در شب مراسم.

مقاصد اروپایی برای زمستان گردی

اروپا، بهترین و منحصر بفرد ترین شهرها را برای تعطیلات زمستانی دارد برای سفر به این شهرهای زیبا و خاص با ما همراه شوید تا لیستی از بهترین شهرها را برای گذراندن زمستان به شما ارائه دهیم

 • ابیسکو، سوئد: اگر واقعا عاشق زمستان هستید ابیسکو بهترین محلی است که می توانید به آنجا بروید.اینجا شمالی ترین شهر کره زمین است که می توان با قطار به آنجا رسید. در این شهر منحصر بفرد، خورشید در دسامبر و ژانویه طلوع نمیکند و از بهترین مکان ها در کره زمین برای تماشای شفق شمالی می باشد. در این شهر می توانید از انواع ورزش های زمستانی اسکی، هاکی، سورتمه لذت ببرید، اولین هتل یخی جهان نیز در این شهر ساخته شده است.
abisko
 • کوپنهاگ، دانمارک: کوپنهاگ در زمستان شبیه داستان های افسانه ای است. مردم اینجا عصرهای زمستانی خود را با استراحت و خوردن هاپ چاکت و گردش در طبیعت زیبای آن می گذرانند. اماکن گردشگری این شهر پارک تیوولی و قلعه رزنبورگ است که مناظر برفی آن ها بسیار تماشایی است.
 • ترنسیلوانیا، رومانی:ترانسیلوانیا پر از قلعه های قرون وسطایی و کلیساهای جامع است که دیدن آن ها در زمستان لذت دیگری دارد. فراموش نکنید که به پارک ملی این شهر رفته و از ورزش های مختلف زمستانی آن لذت ببرید.
transylvania
 • ونیز، ایتالیا:یکی از بهترین جاذبه های گردشگری اروپا در زمستان کارنیوال ونیز است . نگران هزینه های زیاد این جشن نباشید می توانید با خرید یک ماسک ازخیابان این جشن را بسیار ارزان برگزار کنید. مسافرات به ونیز در زمستان به شما این امکان را می دهید تا این شهر را با سرعتی بسیار آهسته تجربه کنید و در فرهنگ این شهر غرق شوید. کانال های آبی، معماری زیبا و فضا قدیمی این شهر در زمستان بسیار جادویی می شود.
 • گرانادا، اسپانیا:گرانادا نسبت به شهرهای دیگر اروپا سرمای کمتری دارد ولی حتی در جنوب اسپانیا هم سرمای زمستانی خود را دارد. هیچ شهر دیگری در اروپا تنوع گرانادا را ندارد می توانید به اسکی رفته و یا در شهر به گشت و گذار بپردازید. اسپانیا در زمستان از جاههای دیگر ارزان تر و خلوت تر است.
granada
 • پراگ، جمهوری چک: پراگ با مناره های برف پوشیده، سنگ فرش خیابان ها و چراغ هایش در زمستان بسیار افسانه ای می شود. جای تعجب است که این شهر در زمستان تقریبا خالی از گردشگر است با وجود اینکه زیبایی طبیعی شهر با لایه ای از برف دو چندان می شود.تصور اینکه که در این شهر برای فرار از سرما به کافه های گرم پناه برده و انواع هات چاکلت های داغ را امتحان کنید، بسیار رویایی است.
 • اینسبروک، اتریش:اینسبروک بعنوان مرکز اسکی و اسنوبرد جهان شناخته می شود و دو بار میزبان المپیک زمستانی بوده که باعث شده استراحتگاههای کوهستانی آن بسیار معروف شوند.
 • ریکیاویک، ایسلند:این شهر از سردترین شهرهای اروپاست اما با وجود این سرما دلایل مختلفی برای سفر به آن در زمستان وجود دارد. هر سال در فوریه جشنواره چراغ زمستانی انجام می شود که از بهترین جشن های زمستانی در اروپاست. انواع ورزش های زمستانی، موزه ها و رستوران ها این شهر را تبدیل به شهری شاد در فصل زمستان کرده است.
 • ادینبرگ، اسکاتلند:خیابان های پر پیج و خم و قلعه های خیره کننده ادینبرگ وقتی رنگ و بوی زمستان بگیرند و برفی شوند بسیار زیباتر از قبل می شوند. اسکی روی یخ در مرکز یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا و پرسه زدن در میان قلعه های ادینبرگ در حالی که برف به آهستگی می بارد بسیار لذت بخش است.
edinburgh
 • بلد، اسلوونی:طبیعت زیبای بلد و سکوت لذت بخش آن، این شهر را تبدیل به یکی از بهترین مناطق کوهستانی اروپا کرده است.این شهر به آب و هوای شفا بخش و چشمه های آب گرم معروف است و ورزش های هیجان انگیز هاکی، اسکیت و اسکی هم در آن انجام می شود. در سفر به این شهر فراموش نکنید از قلعه بلد که قدیمی ترین قلعه اسلوونی است دیدن کنید.
bled

گنجینه هایی که در اروپا میدرخشند

کوه های گرانیتی، جنگل های راش، چشمه های زیرزمینی و مه. در این مقاله تلاش کرده ایم، به معرفی محبوب ترین پارک های ملی اروپا بپردازیم.

old_bridge_postbridge_dartmoor_national_park_devon_england_uk

پارک ملی جزایر سیئس، اسپانیا (Cíes Islands National Park)

این جزایر سه گانه در اقیانوس اطلس در نزدیکی گالیسیا قرار دارد و مردم محلی به ساحل روداس، ساحل کارائیب گالیسیا نیز می گویند. این منطقه زمانی یکی از مناطق مورد توجه دزدان دریایی بوده است و در حال حاضر مردم از جزیره بایونا (Baiona) که ۴۰ دقیقه با قایق تا اینجا فاصله دارد، برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به اینجا می آیند. این مجمع الجزایر کوچک، دارای سواحل بسیار زیبا، تالاب های شفاف و صخره های ناهموار و چشم انداز های سنگی زیباست و محل زندگی صدها مرغ دریایی پا زرد است. هر سه جزیره ایلا دی مونتگودو (Illa de Monteagudo)، ایلا دو فارو (Illa do Faro) و ایلا دو سن مارتینو (Illa do San Martiño) بدون ترافیک هستند و حس اینکه در لبه دنیا قرار دارید به شما دست می دهد. این جزایر دربرابر خشم اقیانوس اطلس، نقش یک موج شکن را برای شهر ساحلی ویگو، دارند. از آوریل تا اوایل سپتامبر می توان به این جزیره سفر کرد و امکانات اقامتی درمحل کمپ Camping Illas Cíes فراهم شده است.

cies-islands-national-park

پارک ملی دارتمور، بریتانیا (Dartmoor National Park)

دارتمور یکی از قدیمی ترین جنگل های بریتانیا است. داستان هایی درباره پرسه زدن سواران بدون سر در بخش قبرستان قدیمی، دست های زشت و پشمالویی که ماشین ها را از جاده خارج می کنند و ملاقات با شیطان، دارتمور را به یک منطقه مرموز مشهور کرده است، که الهام بخش نویسندگان مختلفی از جمله سر آرتور کونان دویل و آگاتاکریستی بوده است. اینجا سرزمین مه و باران، تپه های گرانیتی و سنگ های مرموزاست. از جمله بناهای پیش از تاریخ این منطقه می توان به سنگ ۳٫۵ متری Beardown Man ، نزدیک صخره شیطان و ۵۰۰۰ کلبه سنگی اشاره کرد. اینجا یکی از بهترین مناطق برای پیاده روی است.

View down the valley 2 (Wengen, Switzerland)

پارک ملی دره لوتربرونن، سوییس (Lauterbrunnen Valley National Park)

اگر نگوییم دره لوتربرونن جذاب ترین نقطه در کوه های آلپ است، اما با هرجایی که مقایسه اش کنیم، از نظر زیبایی در بالاترین سطح قرار می گیرد. این منطقه بسیار زیبا با یخچال های طبیعی و چمن زارهایی با درختان کاج و کلبه های ییلاقی است. این منطقه دارای ۷۲ آبشار است که زیباترین آن آبشار اشتوباخ است. زیبایی این آبشارها الهام بخش لورد بایرون و گوته بوده است و درباره زیبایی آن شعر سروده اند. آبشارهای ترومل باخ متشکل از ۱۰ آبشار یخی است که در کوهستان جاری است. این تنها آبشار یخی در اروپاست که از داخل کوهستان قابل دسترس است. شهر لوتربرونن معمولاً پر از کوهنوردان است و پایگاه خوبی است که از آنجا به گشت و گذار در منطقه بپردازید.

پارک ملی آبروزو، ایتالیا (Abruzzo National Park)

کوه های گرانیتی و جنگل های راش که کمتر از ۲ ساعت با مرکز رم فاصله دارند، گرچه در لیست مناطقی نیست که حتما باید ببینید اما، باید جزو اصلی سفر شما باشد. این منطقه که در شمال ایتالیا قرار دارد، جزو قدیمی ترین مناطق قرون وسطایی، منطقه ای کوهستانی که آخرین زیستگاه باقی مانده خرس قهوه ای مارسیکان است که در معرض انقراض قرار دارد و محل زندگی سیاهگوش وحشی، گرگ های اپنین و عقاب رویال است. بیش از ۱۵۰ مسیر گوسفند رو در پیچ و تاب دره ها و چمنزارهای پرگل وجود دارد، با وجود روستاهای پراکنده بالای تپه ها، طبیعت بکر آن برهم خورده است. اینجا یکی از بهترین مناطق دنیا برای پیاده روی است، حتی پیاده روی های کوتاه هم بسیار جالب و شگفت انگیز است. شهر اصلی اینجا پسکاسرولی است، که دارای خانه هایی با سنگ های صورتی است که در کنار کوه های سفید پوش در یک دره قرار گرفته اند.

جاذبه های توریستی کمتر شناخته شده اروپا

اروپا با مناظر زیبا و بکر خود گردشگران بیشماری را به سوی خود جذب می کند، با ما همراه باشید چون می خواهیم جاذبه هایی در اروپا را به شما معرفی کنیم که در شمار باورنکردنی ترین مکان های اروپا هستند و درباره بیشتر آن ها تاکنون چیزی نشنیده اید.

عبادتگاه درویش؛ بلاگاج بوسنی و هرزگوین

وقتی به بازدید از این عبادتگاه زیبا بیایید از زیبایی این مکان بسیار شگفت زده خواهید شد و اولین سوالی که به ذهنتان می رسد این ست که چرا تاکنون چیزی راجع به اینجا نشنیده اید، در کنار این عبادتگاه آبی است که رنگ آبی کریستالی آن را در هیچ جای دیگری ندیده اید. حتما به شهر موستار که در نزدیکی این عبادتگاه قرار دارد هم سر یزنید چون از محبوب ترین جاذبه های گردشگری بوسنی و هرزگوین است.

جزیره اسکای؛ اسکاتلند

ممکن است درباره جزیره اسکای چیزهایی شنیده باشید این جزیره بزرگ ترین و مهمترین جزیره شمالی اسکاتلند است و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری اسکاتلند بحساب می آید که به دلیل مناظر بکر خود گردشگرن بسیاری را به سمت خود جذب می کند و بهترین مقصد برای تماشای حیات وحش است.

isle-of-skye

شهر لیوبلیانا؛ اسلوونی

با اینکه این شهر مهمترین شهر و پایتخت اسلوونی است اما کمتر کسی دیدنی های شگفت انگیز این شهر زیبا را می شناسد. یکی از جاذبه های زیبای گردشگری این شهر قلعه لیوبلیانا  است که از قلعه های قرون وسطایی ای است و المان هایی از معماری دوره رنوسانس دارد، این قلعه در بالای قله تپه مشرف به شهر قرار دارد.

ljubljana

قلعه پلس؛ رومانی

با وجود اینکه این قلعه به عنوان زیباترین قلعه اروپا شناخته می شود اما همچنان برای بسیای از مردم ناشناخته مانده است و فقط عده ای کمی از آن بازدید کرده اند. شاید علت ناشناخته ماندن این قلعه دسترسی سخت کشور رومانی باشد ولی اگر مسیرتان افتاد حمتا این قلعه را از نزدیک ببینید

peles-castle

عبادتگاه کیلمور؛ ایرلند

کلیمور در غرب ایرلند واقع شده و سندی بر میراث و تاریخ ایرلند است. این بنای زیبا در گذشته بعنوان قلعه استفاده میشده ولی امروزه تبدیل به عبادتگاه شده است، معماری خیره کننده این عبادتگاه برای تاریخ دوستان بسیار جذاب است و در محوطه کنار آن هم باغی زیبا و قدیمی وجود دارد که زیبایی آنجا را دوچندان کرده است.

kylemore

شهر چسکی کروملوف؛ جمهوری چک

یکی دیگر از شهرهای زیبا ، اما فراموش شده اروپا، شهر چسکی کروملوف است. این شهر فقط دو ساعت رانندگی از پراگ فاصله دارد و یکی از خیره کننده ترین شهرهای کل اروپا است.

cesky-krumlov

دریاچه بلد؛ اسلوونی

این دریاچه تا پایتخت اسلوونی ۵۵ کیلومتر فاصله دارد و از جاذبه های دیدنی پر بازدید است. دور دریاچه پر از کوه و جنگل است که نمایی بینظیر از طبیعت بکر اروپا را به تصویر می کشد.

lake-bled

کانال نیهاون؛ کپنهاگ

وقتی به کپنهاگ فکر می کنید اولین تصویری از آن که به ذهن می رسد خانه های رنگارنگ کنار دریا آن است. اگر تا حالا این کانال زیبا را ندیده اید حتما برای بازدید از آن برنامه ریزی کنید.

آب انبار باسیلیکا؛ استانبول

باسیلیکا بزرگ ترین آب انبار استانبول است که صدها سال قدمت دارد و در جنوب غربی ایاصوفیه در زیر شهر قرار دارد. این آب انبار در قرن ۶ در زمان امپراتوری روم شرقی ساخته شده است.