همه چیز درباره آسیا

همه چیز درباره آسیا

در این بخش به معرفی 19 حقیقت فوق العاده جالب در مورد آسیا می پردازیم که خواندن هر کدامشان شما را شگفت زده خواهد کرد. بزرگ ترین و پر جمعیت ترین قاره در جهان ما، خانه ای برای رخ دادن اتفاق های عجیب و غریب از هر نوع ممکن است.در این که قاره آسیا در حال رشد کردن می باشد شکی نیست. مادامی که مدرنیزه شدن این قاره در حال شتاب گرفتن است، سنت ها و روش های زندگی کهن آن نیز به فراخور در حال فراموش شدن هستند.
حقیقت شماره 1اگرچه متخصصان زبان شناسی به طور کلی توافق کرده اند که “آسیا” کلمه ای یونانی است، اما هیچکس نمی داند که این کلمه از کجا نشات گرفته است.

حقیقت شماره 1

حقیقت شماره 2آسیا کلمه ای است که به عنوان اسمی برای خانم ها استفاده می شود و به معنای طلوع خورشید می باشد. تصور می شود که نام آسیا احتمالاً نوع دیگری از کلمه عایشه که اسم محبوب ترین همسر پیامبر (ص) بود، می باشد.
حقیقت شماره 3با در اختیار داشتن نزدیک به 30 درصد از سطح کره زمین، آسیا در میان هفت قاره دیگر جهان لقب عظیم ترین را یدک می کشد.

حقیقت شماره 2

حقیقت شماره 4بلندترین کوه های موجود بر روی کره زمین که در مجموع به عنوان اِیت تاندِرز (Eight-Thousanders) یا هشت هزار شناخته می شوند، همگی در قاره آسیا قرار دارند و ارتفاعشان به بیش از 8 هزار متر می رسد.

حقیقت شماره 4

حقیقت شماره 5قاره آسیا با جمعیتی در حدود 4.4 میلیارد انسان زنده، پر جمعیت ترین قاره روی کره زمین است. نزدیک به 60 درصد جمعیت کره زمین فقط در آسیا زندگی می کنند. این قاره خانه ای برای پرجمعیت ترین و در آن واحد کم جمعیت ترین نواحی موجود بر روی کره زمین نیز هست. شلوغی پر هرج و مرج این قاره بعضی اوقات به بزرگ ترین شکایت توریست هایی تبدیل می شود که آن را برای سفر خود انتخاب می کنند.

حقیقت شماره 5

حقیقت شماره 6چهار شهر برتر جهان از لحاظ در اختیار داشتن بیشترین جمعیت در همین قاره واقع شده اند. شانگهای با جمعیت 24.1 میلیونی پر جمعیت ترین شهر جهان می باشد. سه مورد از چهار کشور پر جمعیت جهان نیز باز هم در قاره آسیا قرار گرفته اند. این چهار کشور به ترتیب در اختیار داشتن بیشترین جمعیت به شرح زیر هستند:1 – چین2 – هند3 – ایالات متحده4 – اندونزی

حقیقت شماره 6

حقیقت شماره 7مرزهای زمینی قاره آسیا و فهرست کشورهایی که جزء کشورهای آسیایی تلقی می شوند هنوز مشخص نیست و همواره محور نزاع و درگیری بوده است. برای اینکار می بایست به جدا کردن از لحاظ فرهنگی و سیاسی مراجعه کرد چرا که از لحاظ فنی، آسیا به طور مستقیم به قاره اروپا متصل شده و با همدیگر قاره اوراسیا (Eurasia) را تشکیل می دهند. آسیایی حساب شدن در اصل یک مفهوم اروپایی است و جالب اینجاست که خود مردمان کشورهای مختلف آسیا هیچگاه خود را با همدیگر مخلوط نکرده اند.
حقیقت شماره 8متوسط میزان امید به زندگی در تعداد زیادی از کشورهای آسیایی خیلی بالاتر از امید به زندگی در کشور ایالات متحده می باشد. کشورهایی که مردمانشان بیشترین امید به زندگی را دارند شامل ژاپن، سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی و تایوان می شوند.

حقیقت شماره 8

حقیقت شماره 9بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ژاپن تنها کشوری است که مردمانش بیشترین امید به زندگی را در میان دیگر کشورهای جهان دارند. متوسط طول عمر در کشور ژاپن برای مردان 80.5 سال و برای زنان 86.5 سال است. این در حالیست که متوسط طول عمر مردان در کشور ایالات متحده تا سال 2015 رقم 76.9 سال بوده است.
حقیقت شماره 10بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وب سایت فوربس (Forbes) تا سال 2015، با وجود مشکلات عدیده در قسمت اقتصاد این قاره، باز هم تعداد میلیونرهای کشوری مثل ژاپن از میلیونرهای موجود در کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، ایتالیا، چین و یا حتی کانادا بیشتر می باشد. تعداد میلیونرهایی که توکیو را به عنوان خانه خود انتخاب کرده اند خیلی بیشتر از شهرهایی نظیر پاریس، لوس آنجلس و یا سان فرانسیسکو است.

حقیقت شماره 10

حقیقت شماره 11بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط وب سایت فوربس تا سال 2016، با وجود اینکه آسیا محل زندگی خیلی از میلیونرهاست، اما این قاره خانه هیچکدام از 10 نفر ثروتمندترین میلیونرهای کره زمین نیست. شکاف ثروت در قاره آسیا بسیار گسترده می باشد و این موضوع به مهم ترین مشکل اکثر شهرهای بزرگ این قاره تبدیل شده است.
حقیقت شماره 12بانکوک پایتخت کشور تایلند در سال 2015 به عنوان دومین شهر پر بازدید جهان شناخته شد و با اختلاف کمی بعد از اولین شهر یعنی لندن قرار گرفت. تایلند تا به حال چندین بار جایگاه پر بازدیدترین نقطه جهان را از آن خودش کرده. بانکوک در سطح بین المللی توانسته شهرهای بزرگی مثل نیویورک سیتی و پاریس را کنار بزند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط مَستر کارت (MasterCard) تا سال 2015، 6 مورد از 10 شهر پر بازدید جهان همگی در قاره آسیا قرار دارند.

حقیقت شماره 13با وجود رشد اقتصادی حیرت انگیز قاره آسیا، همچنان حیات وحش و مکان های به کل اکتشاف نشده زیادی در این قاره وجود دارند. این تصور وجود دارد که به تنهایی و فقط در جنگل های پاپوآ (Papua) که متعلق به کشور اندونزی می باشد، حدوداً 44 قبیله وجود دارد که تا به حال با جایی ارتباطی برقرار نکرده اند.

حقیقت شماره 13

حقیقت شماره 14در آسیا استفاده از تلفن همراه و خدماتی که در این زمینه ارائه می شود به میزان حیرت آوری زیاد است. کشورهایی وجود دارند که تعداد تلفن های همراهشان از خود مردمانشان بیشتر است. این کشورهای شامل هنگ کنگ با متوسط 2.4 تلفن همراه به ازای هر نفر، سنگاپور با متوسط 1.5 تلفن همراه به ازای هر نفر و نیز کشورهای دیگری مثل مالزی، تایوان، نپال، سریلانکا، فیلیپین، کره جنوبی و تایلند که باز هم داستان مشابهی دارند. اگرچه کشور نپال به لحاظ تاریخی یکی از فقیرترین کشورهای آسیاست و مکرراً از رخ دادن بلایای طبیعی رنج می برد، اما باز هم تعداد تلفن های همراه این کشور از جمعیت مردمانشان بیشتر است.
حقیقت شماره 15کشور کره شمالی با رقم متوسط 8.3 دستگاه تلفن همراه به ازای هر 100 شهروندش، کم تراکم ترین کشور برای صاحبان گوشی های همراه در کل دنیاست.
حقیقت شماره 16تنزین گیاتسو (Tenzin Gyatso) ملقب به دالایی لامای چهاردهم (14th Dalai Lama)، از منطقه تبت به پا خواسته و دولت تبت محل تبعیدش را در معبد سوگلاخانگ (Tsuglagkhang Complex) برپا کرده که در منطقه حومه مکلو گَنج (McLeod Ganj) واقع در کشور هند قرار دارد.

حقیقت شماره 16

حقیقت شماره 17ماکائو (Macau) منطقه اجرایی ویژه ای می باشد که متعلق به کشور چین است و به طور متوسط به ازای هر کیلومتر مربع، 21352 نفر در آن زندگی می کنند تا پر تراکم ترین ناحیه جهان از لحاظ جمعیت ساکن باشد. سنگاپور با داشتن جمعیت 77697 نفری در هر کیلومتر مربعش جایگاه دوم را در اختیار دارد.

حقیقت شماره 17

حقیقت شماره 18جنوب شرقی آسیا سریع ترین منطقه در جهان است که با بیشترین سرعت ممکن در حال از بین بردن جنگل هایش می باشد و در این مقوله، حتی از آمازون نیز جلوتر رفته است. جنگل های بارانی در بورنِئو (Borneo) و سوماترا (Sumatra) به هدف تولید روغن پالم نخل در حال از بین رفتن هستند. اگرچه چندین مزارع تولید پالم نخل پایدار هم در اینجا وجود دارد، اما آنها نیز تا حد زیادی در اثر عملیات قطع درختان کم و کم تر شده اند.

حقیقت شماره 18

حقیقت شماره 19اورانگوتان های وحشی تنها در دو نقطه مشخصی از کره زمین یافت می شوند، سوماترا در کشور اندونزی و جزیره بورنِئو که مابین دو کشور مالزی و اندونزی تقسیم شده است. اورانگوتان ها یکی از بزرگ ترین قربانیان از دست رفتن زیستگاه هایی هستند که در اثر روش های نا درست برای تولید روغن پالم نابود شده اند.

حقیقت شماره 19

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان

این قاره از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب به اقیانوس هند، از شرق به اقیانوس آرام و از غرب به دریای مدیترانه و بخش میانی روسیه متصل است. آسیا بزرگ ترین و پر جمعیت ترین قاره ی زمین است و در عین حال بزرگ ترین و پر شمارترین کشوهای دنیا نیز در این قاره واقع شده‌اند. این قاره از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب به اقیانوس هند، از شرق به  اقیانوس آرام و از غرب به دریای مدیترانه و بخش میانی روسیه متصل است. در ادامه با ۱۳ دانستنی درباره‌ی این قاره با ما همراه باشید.

    ۱.آسیا با داشتن ۴ میلیارد نفر جمعیت و در برداشتن ۳۰٪ از مساحت کل زمین، بزرگ ترین و پر جمعیت ترین قاره ی زمین است.

    ۲. ریشه ی ۵ مذهب بزرگ دنیا یعنی مسیحیت، اسلام، هندوئیسم، دین چینی و بودائیسم همه در آسیا است.

    ۳. ۹۰٪ از کل برنج های جهان در آسیا مصرف می شود. 

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان

    ۴. حدود ۵۰٪ از آسیایی ها به دلیل نداشتن یک آنزیم کبدی که مسئول گوارش الکل است با هضم و متابولیسم الکل مشکل دارند. 

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان

    ۵. مغز میمون به عنوان یک خوراک لذیذ در قسمت هایی از چین، آسیای جنوبی و آفریقا خورده می شود. 

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان

    ۶. ثروتمند ترین مرد آسیایی که sir Ka shing li نام دارد، در ۱۵ سالگی از مدرسه اخراج شد.

    ۷. نپال اولین کشور آسیایی است که ازدواج همجنسگراها را قانونی اعلام کرد و اعدام را از مجازات های قانونی اش حذف کرد.

    ۸. تخمین زده می شود که چنگیز خان حدود ۴۰ میلیون نفر را در سراسر آسیا و اروپا به قتل رسانده است. 

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان

    ۹. بعضی از مردم در آسیا و آفریقا برای بدست آوردن آب مجبورند ۶ کیلومتر پیاده روی کنند. 

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان

    ۱۰. سوسک ها بصورت سرخ شده در چین، تایلند و دیگر کشورهای آسیایی سرو می شوند.

    ۱۱. در سال ۲۰۱۰،‌آسیا حدود ۳.۳ میلیون میلیونر داشت که این رقم کمی پایین تر از آمریکا با ۳و۴ میلیون میلیونر بود.

    ۱۲. آتشنشانان در دبی برای مقابله با آتش در ساختمان های بلند از جت پک استفاده می کنند.

    ۱۳. در حدود یک قرن پیش در آسیا حدود ۱۰۰ هزار ببر وجود داشت اما امروزه به دلیل شکار، این تعداد فقط به ۳ هزار و ۲۰۰ ببر رسیده است. 

13 دانستنی درباره ی آسیا، کهن‌ترین قاره جهان